Храна и пијалоци кои поттикнуваат анксиозност: Сведете ги на минимум

од Stefanija Kuzmanovska

Ако живеете со хроничен стрес или анксиозност, можете да се борите против тоа со терапија, медитација, јога, но и со правилна исхрана.

Дали знаевте дека анксиозноста може да биде предизвикана од одредена храна што ја внесуваме во организмот? Ако анксиозноста влијае на вашиот живот, можеби ќе треба да ја исклучите оваа храна од вашата исхрана.

Шеќер

Во секоја стресна ситуација, посегнуваме по нешто слатко. Ова е природна реакција на организмот – слатката храна го стимулира производството на серотонин (хормон на среќа), кој е токму потребен во такво време. Сепак, експертите не препорачуваат да барате серотонин во десерти, бидејќи рафинираниот шеќер во нивниот состав предизвикува ненадеен скок на гликозата во крвта. Скокот е секогаш придружен со нагол пад, што ве прави уморни и депресивни. Овошјето или какаото (природен какао во прав без додаден шеќер) ќе го заменат рафинираниот шеќер – тоа ќе ви обезбеди доза на серотонин, но нема да предизвика остра промена во нивото на шеќер во крвта.

Сол

Вишокот на натриум во организмот не само што предизвикува зголемена жед, туку и зголемување на крвниот притисок, што пак може да послужи како катализатор за подобрување на реакцијата на организмот на стресот. Затоа, колку и да сакате да ги решите вашите проблеми со чипови, не треба да го правите тоа, затоа што нема да направи психолошки да се чувствувате подобро (да не го спомнуваме ризикот од дебелеење). Ако сè уште имате желба за закуски, ви предлагаме сечкање краставица и морков на ленти, можете да додадете неколку ореви или семиња (на пример, семки од тиква). Оваа храна е богата со диетални влакна, витамини и минерали кои не само што ќе го задоволат гладот, туку и значително го подобруваат вашето расположение.

Кофеин

Кофеинот е многу здрав во ограничени количини, но кога сте под стрес подобро е да се откажете од него. Факт е дека кофеинот го стимулира срцето, го зголемува крвниот притисок и го стимулира нервниот систем. Во случај на акутна реакција на стрес, нервниот систем треба само да се смири, а не обратно. Затоа е подобро да направите чај од билки наместо чаша кафе: тој е вкусен, здрав и совршено ги смирува нервите.

Слични содржини