Храна која го подобрува расположението

од Elena Daskalova

Во услови на самоизолација, очекувано е и да сме нерасположени и нервозни, но и да ни се јаде почесто.

Прво правило за да останеме здрави е да не се прејадуваме, а секако во овој период можеме да си помогнеме со намирници кои го подобруваат нашето расположение.

Врската меѓу расположението и храната е очигледна, иако овој дел од нутрицијата и понатаму е предмет на истражување.

Банани

Тие содржат витамини Б6, А и Ц, растителни влакна, калиум, фосфор, железо и јаглехидрати. По само една изедена банана добивате енергија, која пак, поради содржината на триптофан, стимулира лачење на серотонин и се чувствувате подобро.

Кои се останатите намирници кои ќе ве орасположат дознајте ТУКА.

loading...

Слични содржини