Храна што никако не оди со алкохол

од Vladimir Zorba

Ако планирате да пиете, важно е да знаете што треба и што не треба да јадете додека пиете. Некои храни воопшто не одат добро со алкохол, тие ќе ве дехидрираат и ќе ја зголемат желбата за уште повеќе пијалоци.

Пиењето алкохол на празен стомак или конзумирање на погрешна храна може да ве натера да пиете повеќе и да се чувствувате полошо.

Исто така, телото може да стане дехидрирано поради алкохол, но исто така и поради солена храна, а дехидрираноста е главната причина за главоболката што ја чувствувате следното утро.

И не е важно што јадете пред да пиете алкохолен пијалок, дефинитивно треба да се избегнуваат одредени видови храна.

Млечни производи

Ако ви е лошо од алкохол, желудникот се иритира, млечните производи можат само да ја влошат ситуацијата. Не пијте млеко пред или после консумирање алкохол.

Пица

За жал, пицата воопшто не се согласува со алкохолот, иако многу луѓе пијат пиво со пица. Претежно заради кашкавалот што го содржи, а исто така може да го наруши варењето, особено ако ја јадете доцна во ноќта.

Темно чоколадо

Иако мала количина темно чоколадо има добар ефект врз здравјето, треба да се избегнува во комбинација со алкохол. Кофеинот, маснотиите и какаото во чоколадото можат да доведат до проблеми со желудникот.

Многу солена храна

Избегнувајте храна која содржи многу сол затоа што може да доведе до дехидрирање, а потоа треба да ја „гасите“ жедта, претежно со алкохол. Ова не води до добро, исто како и консумирање солена храна. Во прилог на солена и зачинетата храна може да предизвика проблеми. Може да ги иритира желудникот и цревата, но и да доведе до проблеми со варење.

Пржена храна

Да, оди добро со алкохол, но исто така содржи многу сол и маснотии. Следното утро може да имате гадење, а со тоа доаѓа и главоболка. Колку и да е незамисливо пилешки крилца без алкохол, сепак треба да ја избегнувате таа комбинација.

loading...

Слични содржини