Храна што треба да јадете за појадок ако сакате да изгубите килограми

од Nikola Popovski

Појадокот е многу важен оброк – може да ви го разубави или расипе денот на почетокот на денот и да ги зголеми желбите за нездрава храна.

Од друга страна, добар избор на храна може да ја изгасне желбата за нездрава храна, да ве одржи сити со часови и да ве мотивира да се храните здраво за остатокот од денот, пишува „Задоволна.хр“.

Погледнете го списокот со 12 здрави намирници што можете да ги јадете за појадок, што ќе бидат одлични сојузници во слабеењето. Кога размислувате колку е здодевна здравата исхрана и како сè е секогаш исто, користете ја оваа листа.

Јајца
Јајцата се богати со протеини и докажано го зголемуваат чувството на ситост, го намалуваат внесувањето храна подоцна во текот на денот и имаат корисен ефект врз слабеењето.

Микроб од пченица
Микробите од пченица се богати со растителни влакна, а истражувањата покажаа дека влакната од житарките го намалуваат апетитот и ризикот од гоење и го одржуваат стабилното ниво на шеќер во крвта.

Јогурт
Јогуртот е храна богата со протеини, исто така поврзана со намалување на гладот ​​и намален внес на храна.

Бобинки
Бобинки се богати со хранливи материи и влакна. Истражувањата покажаа дека јадењето на ова овошје може да помогне во намалување на внесот на калории и телесната тежина.

Грејпфрут
Грејпфрутот е нискокалорична храна богата со вода и растителни влакна. Истражувањата покажаа дека помага во процесот на слабеење, а свежиот грејпфрут е одличен додаток на смути и овошни салати.

Кафе
Кафето го забрзува метаболизмот и согорувањето на маснотиите, а долготрајната потрошувачка на кафе помага во контролата на телесната тежина. Сепак, внимавајте да не претерате со шеќер, млеко или слатка павлака од слатко кафе.

Киви
Киви е уште едно овошје богато со растителни влакна, благодарение на што го намалува апетитот и го забрзува слабеењето. Ова зелено овошје делува и како природен лаксатив.

Зелен чај
Зелениот чај и неговите компоненти помагаат во согорувањето на маснотиите и калориите, што помага при слабеење. Постојат неколку начини да уживате во зелениот чај – можете да додадете исцеден лимон, малку мед, ѓумбир, нане.

Чија семиња
Ситно, но моќно, чие семе е одличен додаток на појадокот. Тие се богати со растителни влакна и протеини, а можете да ги ставите во чај, овесна каша, смуди… Истражувањата покажаа дека додавањето чиа семе на појадокот помага во слабеењето.

Овесна каша
Овесната каша е нискокалоричен појадок богат со растителни влакна и протеини, состојки кои влијаат на апетитот и регулацијата на телесната тежина. Во овесната каша можете да додадете бобинки, банани, мед за да го направите уште повкусен.

Ореви
Оревите се богати со растителни влакна, протеини и здрави масти, а истражувањата покажаа дека додавањето ореви во исхраната помага во слабеењето. Исто така, треба да имате предвид дека тие се многу калорични, затоа ограничете го дневниот внес на 20 до 30 грама.

Слични содржини