Хрватите пуштија бомба: Хајдук работи на доведување на Един Џеко

од Vladimir Zorba
2,6K прегледи

Хрватските медиуми денеска пуштија вистинска бомба. Имено, спортскиот директор на Хајдук Никола Калиниќ се обидува да го доведе Един Џеко на „Пољуд“.

Калиниќ стапил во контакт со центарфорот на БиХ и се обидува да го убеди да дојде во сплитскиот клуб. Не се знае во која фаза е „операцијата“, но Калиниќ е сериозен да го доведе напаѓачот во Фенербахче, пренесе Index.hr.

Џеко има договор со Фенербахче до крајот на следната сезона. Во првата година од договорот, тој постигна 25 гола и асистираше 10 пати во 46 натпревари.

„Дијамантот“ играше со Калиниќ во Рома. Џеко има врски и со Хрватска, со оглед на тоа што е сопственик на ресторан во Дубровник.

Хајдук за нов тренер го назначи Џенаро Гатузо, кој веројатно е најголемото тренерско име во историјата на елитното ниво на хрватскиот фудбал.

Гатузо работеше во Сион, Палермо, ОФИ, Пиза, Милан, Наполи, Валенсија и Марсеј.

Слични содржини