Хрватска ги отвори границите за вакцинирани граѓани: Но, само со овие вакцини може да влезете…

Од полноќ, за влез во Хрватска ќе бидат влијателни брзи антигени тестови и ќе може да се влезе со потврда за вакцинација, вклучително и руските и кинеските вакцини, кои не беа одобрени од Европската агенција за лекови. Овој потег индиректно ги отвора вратите на ЕУ за сите оние кои биле вакцинирани со овие две вакцини.

Лицата кои го надминаа ковид, исто така, ќе можат да влезат во земјата со потврда што ќе важи 180 дена, изјави шефот на Националниот штаб, Давор Божиновиќ, пренесува Хина.

Граничниот премин е регулиран поради туризам, со исклучок на дигиталните номади и децата.

– Со оглед на рестриктивните мерки во соседните земји, не очекуваме голем број влезови во Хрватска – рече Божиновиќ.

Австрискиот канцелар Курц вчера објави дека Австрија, во договор со Русија, ќе набави милион дози вакцина Спутник V. Пред тоа, Унгарија веќе започна со вакцинација со кинески и руски вакцини. Имајќи го предвид големиот број туристи од Австрија, но и Унгарија, па дури и земјите од Западен Балкан, кои ги имаат овие две вакцини во својата програма, Хрватска одлучи да ги ослободи лицата вакцинирани со овие две вакцини преку нејзината граница.

Европската агенција за лекови неодамна објави дека официјалното одобрување на руската вакцина Спутник V на ниво на цела ЕУ може да се очекува кон крајот на април или почетокот на мај, што ќе значи дека потврдата дека некој е вакциниран со таа вакцина исто така ќе биде „билет“ за ЕУ.

Слични содржини