Хрватска ја казни Аргентина и се квалификуваше за финалето

Меси и компањоните беа беспомошни против Хрватска.

Тимот на Хрватска одигра  одличен натпревар против еден од фаворитите за титулата на Мундијалот 2018 тим на Аргентина и победи со 3: 0 дуелот   на Светското првенство во Русија. “Шахматистите”одиграа брилијантно против Лионел Меси и тимот, надигрувајчи  ги физички, тактички и технички да постигнат заслужен и престижен успех. Во првиот дел, надмоќноста беше поделена помеѓу двата тима, како што се Енцо Перез и Марио Мањукиќ пропушти добра позиција пред двете врати.

По паузата дојде клучниот момент во 53-та минута, кога Анте Ребиќ   искористи безумна грешка на голманот на јужноамериканците Вили Кабајеро и го отвори резултатот. Аргентинците се обидоа да побараат изедначување, но беа целосно безидејни  во напад, додека играчите на Хрватска беа опасни во контранапад и реализираа втор гол во 80-та минута кога Лука Модриќ истакна со одличен шут од оддалечена локација.

Тоа не беше крај на понижувањето за двократните светски шампиони, откако во продолжението на дуелот Иван Ракитич затвори со конечните 3: 0. На овој начин, Хрватска има шест поени и води убедливо во Групата Д на Светското првенство, откако веќе обезбеди место во осмиот финален натпревар. Од друга страна, Аргентина останува со еден поен  и ги намали шансите за надминување на групната фаза.