Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Huawei P40 Pro ќе има 5 камери, батерија од графен и 120Hz дисплеј

Huawei P40 Pro ќе има 5 камери, батерија од графен и 120Hz дисплеј

Официјалната премиера на следните Huawei смартфони од топ класа на пазарот се очекува во март 2020 година. Сепак, најверојатно ќе го видиме Huawei P40 за прв пат порано, откако тоа може да се случи на CES 2020 или MWC 2020. Двата големи настани ќе се случат во јануари и февруари следната година. На Интернет се појави фотографија што укажува на дизајнот кој паметните телефони ќе ни го понудат и таа го потврдува присуството на заоблен дисплеј.

Впечатлива е и големата испакнатина поврзана со модулот за камера на задниот дел на Huawei P40. Уредот веројатно ќе понуди четири главни камери на задниот дел. Самиот кадар покажува и присуство на копчиња за прилагодување на јачината на звукот и вклучување во десната страна на рамката, пренесува GizChina. Huawei P40 се очекува да користи уникатна технологија на графен што ќе го продолжи работниот век на батеријата и ќе го забрза полнењето.

Самата батерија ќе има полнеж од 5500mAh и ќе поддржува систем на брзо полнење од 50W што ќе ги напојува смартфоните од 0 до 100% за 45 минути. Според податоците, Huawei P40 Pro ќе има 6,5-инчен OLED дисплеј со стапка на освежување од 120Hz и двојна селфи камера на екранот. Овој паметен телефон може да има пет задни камери на задниот дел, вклучувајќи 64MP, 20MP Ultra-Wide, 12MP телефото леќи, но исто така и макро сензор и еден со ToF технологија.

loading...