И Mazda се повлекува од Русија

од Stefanija Kuzmanovska

Азиските медиуми јавуваат дека Mazda ќе го продаде својот удел во руското заедничко вложување на локалниот производител на автомобили Sollers.

Mazda и Sollers моментално го водат заедничкото вложување во земјата, а производството на возила во фабриката во Владивосток започна во 2012 година. Таа фабрика меѓу другото ги произведува и Mazda CX-5 и Mazda 6.

Јапонскиот производител на автомобили бара начини да ги прекине своите руски операции од инвазијата на Украина во февруари. Во март тие потврдија дека ќе заврши извозот на делови во фабриката во Владивосток и дека производството ќе престане кога ќе се потрошат овие залихи. Фабриката произведе околу 29.000 возила во 2021 година, потсетува Nikkei Asia.

Според медиумите, Sollers моментално преговара со Mazda за откуп на нејзиниот удел во тоа заедничко вложување.

„Sollers Auto веќе има развиено план за рестартирање на фабриката за производство на други марки на автомобили и преговорите за ова прашање во моментов се завршуваат“, потврди „Sollers“ во изјавата.

Потегот на Mazda да ја напушти Русија доаѓа набргу откако Toyota потврди дека и таа се повлекува од своите операции во Русија. Toyota ги истакна тешкотиите во набавката на делови и потребата за обештетување на работниците, наведувајќи дека нема изгледи за обновување на производството во блиска иднина поради недостигот на делови.

Слични содржини