Актуелно
Почетна / Сцена / И првата љубов на Џон Траволта починала од рак на дојка

И првата љубов на Џон Траволта починала од рак на дојка

Џон Траволта ја загуби сопругата Кели Престон, која почина од рак на дојка по две години борба.

Холивудската sвезда и претходно не беше заобиколен од големи животни трагедии, бидејќи ја изгуби својата прва голема љубов, Дајана Хајленд, од рак на дојка.

Дајана почина во 1977 година на 42-годишна возраст, кога Траволта имаше само 23 години. Таа имаше мастектомија две години пред смртта. Среде снимањето на големиот хит „Saturday Night Fever“, Џон полета за Лос Анџелес, кога нејзината состојба драстично се влоши. Тој беше со неа кога таа почина, а тој исто така кажа како се чувствувал „кога излегол последниот здив од неа“.

„И дадов голема среќа во последните месеци од нејзиниот живот. Секогаш чувствувам дека е со мене, секогаш ми посакуваше се најдобро “, рече Траволта во една пригода и откри дека таа е неговата прва голема убов.

„Мислев дека сум за вљубен пред тоа, но не бев. Таа ме привлече во моментот кога ја видов, а ние почнавме да се забавуваме еден месец после тоа“, откри актерот навремено.

Двојката се запознала во филмскиот сет во 1976 година, кога таа ја играла неговата мајка во „The Boy in the Plastic Bubble“.

loading...