Актуелно
Почетна / Спорт / И во време на коронавирус: Фудбалот го добива првиот милијардер

И во време на коронавирус: Фудбалот го добива првиот милијардер

Во времето на коронавирус, фудбалот може да го добие својот прв милијардер.

Имено, првиот човек кој, не само од играње, туку и од други активности, може да заработи повеќе од милијарда долари профит е Кристијано Роналдо. Иако фудбалерот на Јувентус се откажа од својата плата во наредните три месеци за да и помогне на Италија да се бори против коронавирусот, неговата заработувачка надвор од теренот ќе му овозможи многу брзо да ги заработи своите први милијарди.

Затоа, Кристијано Роналдо се откажа од дури четири милиони евра, што требаше да ги добие за остатокот од сезоната, но неговата плата ќе биде дури 46 милиони. Додадете ги бонусите, премиите и спонзорствата или парите од социјалните мрежи кон тоа. Во 2019 година, „Форбс“ објави дека вкупната заработка на Роналдо била дури 109 милиони долари, а оваа ќе биде малку пониска.

Ова значи дека капитенот на португалската фудбалска репрезентација би можел за 18 години дулгата кариера веќе на крајот на оваа да ја сруши бариерата за заработка од една милијарда долари.

Само две лица успеаја во сличен потфат. Во 2009 година, играчот на голф Тајгер Вудс стана првиот спортист милијардер, додека во 2017 година се појави првиот боксер милијардер – Флојд Мејведер.

loading...