Индија регистрира највисок дневен број на починати од ковид-19 во светот

од Stefanija Kuzmanovska

Индија објави најголем дневен број на смртни случаи од 19 лица во светот, 6148, откако една голема федерална држава ги ревидираше своите податоци за да ги земе предвид луѓето кои подлегнаа на болеста дома и во приватни болници.

Министерството за здравство во Бихар, една од најсиромашните држави во Индија, во средата ги ревидираше податоците за вкупните смртни случаи поврзани со ковид 19.

Досега неславниот рекордер во САД бележеше 5.444 смртни случаи од ковид-19 на 12 февруари.

Вкупниот број на случаи со ковид-19 во Индија сега изнесува 29,2 милиони, што е зголемен за 94.052 во последните 24 часа, додека вкупно починаа 359.676, според Министерството за здравство.

Слични содржини