Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Инстаграм вети дека ќе отстранува содржина поврзана со коронавирусот

Инстаграм вети дека ќе отстранува содржина поврзана со коронавирусот

Платформата за споделување фотографии и видео Инстаграм, која е во сопственост на Фејсбук, објави дека ќе ја отстрани содржината поврзана со коронавирусот од делот за препораки и од опцијата „Explore“, освен ако информациите не бидат објавени од доверливи здравствени организации, напиша „Блумберг“.

„Ќе започнеме со бришење содржини во потокот со вести и во „сторис“, што се идентификувано како неточни од трети страни, кои вршат проверка на факти“, велат од компанијата.

Минатата недела, друг играч од индустријата, Твитер, објави дека ќе ги спречи корисниците да објавуваат погрешни информации за новиот коронавирус, вклучително и стручни насоки и промоција на измамнички третмани, што ќе ги заостри нејзините „лежерни“ правила во однос на слободата на говорот

Претходно овој месец, Фејсбук соопшти дека ќе обезбеди бесплатни реклами до Светската здравствена организација затоа што сака да ги увери корисниците дека не се дезинформирани за вирусот.

Сето ова доаѓа по годините во кои остро се критикуваше Фејсбук дека дозволува да се дистрибуираат погрешни информации во нејзините услуги.

loading...