Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од Си

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг на 21 март потпишаа заедничка изјава за продлабочување на партнерството и стратешката соработка, во која беше истакнато дека руско-кинеските односи се сеопфатни, стратешки и „на највисоко ниво во историјата“.

Институтот за проучување на војната во својот последен извештај забележа дека обврските преземени од Си и Путин биле „забележително еднострани“.

Си го пофали Путин и ја засили позицијата на Кина за политичко решение за војната во Украина, но не отиде многу подалеку од тоа да ги даде тие изјави.

„Путин, за разлика од тоа, најави бројни мерки кои ја сигнализираат континуираната ориентација и зависност на Русија од Кина во енергетскиот и економскиот сектор, кои изгледаат многу еднострани во споредба со релативно умерените обврски на Си“, откри ISW.

„Си, исто така, сигнализираше дека нема намера да ја поддржи руската војна во Украина надвор од нејасните дипломатски гаранции, што веројатно е чекор под она што Путин се надеваше да го обезбеди во преговорите. Путин веројатно не успеа да обезбеди точно партнерство што му треба и сака, а Си најверојатно ќе ја напушти Москва со обезбедени гаранции кои се повеќе еднострани отколку што сакаше Путин да бидат“, наведе ISW.

Слични содржини