Институтот за војна објави нови мапи и анализа на ситуацијата во Бахмут (ФОТО)

од Stefanija Kuzmanovska

Институтот за проучување на војната објави нови воени мапи и анализа на состојбата во Бахмут. Соопштуваат дека Русите зазеле 40 отсто од градот во текот на деветте месеци од војната.

„Украинските власти ставија до знаење дека Украина засега ќе продолжи да го брани Бахмут. Украинскиот претседател Владимир Зеленски вчера изјави дека наредил засилување во Бахмут. Соопштението уследи по средбата на Зеленски со украинскиот врховен командант, генерал Валериј Залужни и командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександар Сирски, каде што двајцата команданти препорачаа продолжување на одбраната на Бахмут и побараа од Зеленски да ги зајакне украинските сили во областа.

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак вчера изјави дека украинската одбрана на Бахмут досега ги „постигнала своите цели“ и била „голем стратешки успех“, пишува ISW.

„Бахмут не е суштински значаен оперативно или стратешки“, додава ISW.

„Заземањето на Бахмут е неопходно, но не е доволно за понатамошен руски напредок во регионот на Доњецк, а руските сили веќе претрпеа толку големи загуби борејќи се за градот што нивниот напад најверојатно ќе кулминира откако ќе го обезбедат – ако не и порано. Затоа, загубата на Бахмут не претставува голема оперативна или стратешка грижа за Украина“, заклучи ISW.

Слични содржини