Инцидент пред куќата на Мило Ѓукановиќ во Никшиќ

од Nikola Popovski

Мал инцидент се случил денес во близина на семејната куќа на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во населбата Растоци во Никшиќ, изјави неофицијално полицијата за порталот РТЦГ. Кампањата е во тек во Никшиќ во пресрет на локалните избори закажани за 14 март, а приврзаниците на актуелната влада во Црна Гора денеска излегоа на улиците со своите возила, веејќи српски знамиња и славејќи ја победата и заминувањето на претседателот на ДПС, Мило Ѓукановиќ во минатото.

Тие наведоа дека околу 40 приврзаници на политиката на Ѓукановиќ биле пред неговата куќа, кога во тој град имало тепачка со учесниците во авто колоната на поддржувачи на опозицијата.

„Во еден момент, камењ полетало кон колоната и по тој повод бил скршен прозорец на еден од автомобилите“, соопшти неофицијално полицијата.

Како што додаваат, никој не е повреден во инцидентот и се работи на откривање и пронаоѓање на лицето кое го фрлило каменот.

За партиите на сегашната влада, победата во Никшиќ е важна, бидејќи со освојувањето на власта во градот под Требјес, тие веруваат дека ДПС на Ѓукановиќ конечно ќе замине во историјата.

Од друга страна, ДПС со победа ќе покаже дека сепак е најсилната политичка сила по поразот на парламентарните избори во август минатата година, по 30 години на власт.

loading...

Слични содржини