Инцидент во Вашингтон: Вооружен маж уапсен во близина на резиденцијата на потпретседателката!

од Берта Китинска

Американската тајна служба објави дека еден човек од Тексас бил уапсен во близина на официјалната резиденција на потпретседателката Камала Харис, бидејќи бил пронајден со опасно оружје.

Тајната служба, која е надлежна за безбедноста на претседателот Бајден и потпретседателката Харис, соопшти дека 31-годишниот Пол Мареј бил приведен од полицијата во цивилна облека во близина на владиниот комплекс на згради каде што се наоѓаат резиденцијата и поморската опсерваторија на потпретседателот.

Полицијата соопшти дека апсењето е извршено врз основа на „разузнавање од Тексас“, без да се наведе што има во него, а против човекот е подигнато обвинение.

Новинар на „Фокс њуз“ од Вашингтон објави на Твитер полициски извештај во Тексас за уапсениот во кој се наведува дека страдал од „параноидни заблуди“ дека војската или владата сакале да го убијат и дека тој испратил порака до неговата мајка во која се наведува дека тој бил во Вашингтон и дека тој имал намера „да се грижи, за неговиот проблем “.

Полицијата изјави дека тој бил обвинет за носење опасно оружје, носење пушка, како и за поседување нерегистрирана муниција.Во неговиот автомобил биле пронајдени пушка и муниција.

Слични содржини