Почетна / Актуелно / “Ирма” остави последици врз Куба

“Ирма” остави последици врз Куба

Деструктивни ураган “Ирма” веќе беснее над Флорида, но во кубанската престолнина Хавана продолжуваат поплавите предизвикани од него.

Потопен е познатата хаванска крајбрежна “Малекон” и многу улици крај брегот. Во саботата на градот се судрија бранови со висина до 11 метри и водата проби  повеќе од половина километар внатре во градот.
Во некои области, на пример, во централниот Ведад, луѓето се движат до половината или дури до
градите во вода. По улиците пловат автомобили, мебел, остатоци од покуќнина. Во употреба влегоа
чамци за движење.
Властите настојчиво препорачуваат на жителите да не ги напуштаат своите домови до понеделник, но
сосема не сите го почитуваат тоа. Ветрот уште не е стивнат, а  дождот престана во неделата вечерта.
“Целиот мој живот премина во Хавана, но такво нешто гледам за првпат. По стихијно поројни дождови
често не заливаат, но таква поплава никогаш не била. Во некои области целосно се поплавени  првите
катови на куќите “, раскажува за ТАСС возрасен жител на Ведад.

Градот е без централно снабдување со електрична енергија
Голем дел од градот веќе повеќе од деноноќие се без напојување. Државниот лидер Раул Кастро најави дека се насочуваат сите сили за обновување на искинатите линии на централната напојување. Епицентарот на ураганот разурнувач е на повеќе од 200 километри од кубанската престолнина .Настрадаа многу згради на крајбрежната улица, вклучувајќи хотели и амбасадата на САД. На многу места, од кои водата веќе се повлече, останаа непроодни за автомобили поради паднати  дрвја и препреки.
До пладне на 11 септември останува затворен  и аеродромот “Хозе Марти”.
Поразите беа нанесени покрај подготовката. Општинските служби почистиха дождовна канализација
пред доаѓањето на врнежите, отсече беа гранки на дрвјата, опкован беа стаклата на зградите на
Малекон и зацврстија влезовите со вреќи со песок.
“Ирма” предизвика сериозни оштетувања на туристичката инфраструктура на познатите туристички острови Кајо Коко и Кајо Санта Марија крај северниот брег на големиот остров. По се изгледа дека некои хотели таму ќе треба да се изградат практично повторно. Островскиот  аеродром е речисицелосно уништен.

Варадеро нема сериозни оштетувања.
Преплавен е и  одморалиштето Варадеро на 140 километри источно од Хавана. Сепак разурнувањата таму се многу помалку и многу туристи веќе се вратија на плажите.

Невремето  на островската држава и нанесе сериозни оштетувања. Збирот допрва ќе се разјаснува, но  благодарение на прелиминарните активности жртви, според првичните  информации, нема. Пред доаѓањето на “Ирма” беа евакуирани вкупно милион луѓе. Во многу градови беа опремени специјални засолништа со залихи од вода, производи и лекови за неколку дена. Сепак „Ирма” остави траен впечаток врз  Куба
Според властите сериозно е погодена жетвата во централниот дел на земјата, а особено површините
со шеќерна трска, банани, тутун.
Пред Куба “Ирма” пустошече неколку дена  во регионот на Карибите,  сериозно удри врз Порторико, како
и острови на Велика Британија, Холандија, Франција. На Карибите, според последните податоци,
загинаа поради ураганот не помалку од 24 лица. / ТАСС

loading...