Исламска држава изврши напад во Израел

од Milan1

Исламска држава презеде одговорноста за нападот во градот Хадера, централен Израел, при што загинаа две лица.

ИД на Телеграм објави дека во нападот загинале двајца војници, а десет 10 се повредени.

Претходно, израелските безбедносни претставници соопштија дека двајца вооружени арапски напаѓачи отвориле оган и убиле две лица во Хадера, на околу 50 километри северно од Тел Авив. Во извештајот се посочува дека напаѓачите се елиминирани.

Тоа е втор напад за помалку од седум дена. Во јужен Израел напаѓач под влијание на ИД избоде до смрт четири лица.

Слични содржини