Исламската држава ја потврди смртта на својот лидер и назначи нов

од Milan1

Исламската држава во четвртокот ја потврди смртта на својот лидер Абу Ибрахим ал Хашими ал Кураши и го прогласи Абу ал Хасан ал Хашими ал Кураши за нов лидер.

Американските специјални сили го убиле водачот на џихадистичка група во напад во северозападна Сирија, изјави претседателот Џо Бајден во февруари.

Смртта на Кураши (45) беше уште еден тежок удар за Исламската држава две години откако насилната сунитска муслиманска група го загуби долгогодишниот водач Абу Бакр ал-Багдади во сличен напад во 2019 година.

 

Слични содржини