Историја за Виљареал, Јунајтед четири сезони без трофеј

Фудбалерите на Виљреал ја освоија Лигата на Европа со победа над Манчестер Јунајтед од 11:10 по подобро изведување на пенали. По 90 минути резултатот гласеше 1:1.

Иако Јунајтед влезе во натпреварот многу подобро и создаде неколку шанси во воведните минути, пред се преку Маркус Рашфорд и Лук Шоу, топката не го најде патот до мрежата на Рули. Од друга страна, на една минута пред крајот на половина час игра, Парехо изведе слободен удар, одбраната на Јунајтед заспа, а Морено го искористи просторот и ја испрати топката покрај Де Хеа за 1:0.

Од тој момент Јунајтед започна поофанзивно, но не успеа да го загрози голот на ривалот, ниту да создаде поголема шанса, па првиот дел заврши 1:0.

Јунајтед започна во ист стил во второто полувреме, а стигнаа до израмнување во 55-та минута, кога Кавани, по ударот на Шоу од далечина и неколку одбивања, стигна до топката и ја уфрли во мрежата од белата точка.

Тоа беше и последната голема возбуда, имајќи предвид дека Виљареал не успеа да создаде поголема можност до крајот на 90-та минута, а Јунајтед не ги искористи своите можности, особено ударот на Погба во последните моменти од регуларниот дел од сезоната.

Кога започна продолжението, Јунајтед му ја препушти иницијативата на ривалот, кој Виљареал не успеа да го искористи, иако неколку пати беа во ситуација да можат да создадат солидна шанса. Сепак, ниту еден тим не се закани посериозно, па по 120 минути игра, остана 1:1, а победникот беше решен со пенали.

Фудбалерите на шпанскиот тим беа сигурни во ударите од белата точка, а клучна беше 11-та серија. Голманот Рули најпрво ја погоди мрежата на Јунајтед со фантастичен удар, а потоа го „прочита“ ударот на Де Хеа и му го донесе првиот трофеј на тимот од преградието на Валенсија.