Истренирајте го вашиот мозок: 11 трикови кои ќе ви помогнат да јадете помалку

од Vladimir Zorba

Како јадете храна е исто толку важно како и каква храна јадете, кога станува збор за регулирање на телесната тежина.

Ако се фокусирате на храната пред вас и избегнувате одвлекување на вниманието, може да изгубите тежина без премногу напор. Овој процес би се нарекол јадење со внимание, или свесно јадење.

Свесното јадење станува популарно: 49 проценти од диетолозите велат дека нивните клиенти повеќе би сакале да изберат свесно јадење отколку диета. Ова не треба да изненадува кога ќе ги погледнете резултатите: На овој начин ќе изберете поздрава храна, дури и кога сте многу гладни, ќе јадете кога сте гладни, ќе ја намалите можноста за прејадување и ќе доживеете поголемо задоволство со секој оброк.

За да се разбере што значи поимот „mindfulnes eating“, експертите донесуваат појаснувања.

1. Наспијте се

„Недостатокот на сон може да влијае на појава на чувство на глад следниот ден“, вели Сузан Албертс, клинички психолог специјализирана за оваа област на исхрана. Студија објавена во списанието „Sleep“ открива дека оние кои не спијат добро, имаат поголема веројатност да добијат тежина. Целта е да одите во кревет секој ден во исто време, да ги исклучите апаратите и светлата и да ја оладите просторијата. Сето ова ќе ви помогне да јадете свесно следниот ден.

2. Седете и јадете

„Се чини едноставно, но запомнете колку пати сте јаделе во движење или пред фрижидерот“, додава Албертс. Неодамнешна студија потврди дека јадеме до 5 проценти повеќе храна ако не седиме на маса. Но, токму тоа е начинот да се фокусирате на храната и да ги гледате вашите порции.

3. Јадете во друштво

„Постојат голем број надворешни фактори кои играат голема улога во тоа дали јадете свесно или не“, вели Ден Чајлдс, автор на „Thinfluence“. Според студиите, друштвото на масата е најдобриот показател за тоа што јадеме и што јадеме подоцна, а се покажало дека луѓето кои јадат во кругот на семејството ќе грицкаат нездрава храна многу помалку во текот на денот.

4. Исклучете ги сите електронски уреди

Размислете колку пати сте погледнале во вашиот мобилен телефон за време на ручекот? Едно истражување покажа дека луѓето кои носат мобилен телефон на масата го користат и за време на оброците. Албертс додава дека таквата навика го спречува тоа познато чувство на задоволство што се јавува кога јадеме. .

5. Користете вистински чинии

Колку оброци сте изеле од картонската кутија? Албертс нагласува дека вистинските чинии навистина прават разлика. Имено, една студија покажа дека луѓето што јадат оброк од вистинска чинија ќе го доживеат на тој начин, додека оние што јадат од кутија или сад за испорака ќе го сметаат за ужинка.

6. Мали каснувања и многу џвакање

Запирањето на семафор кога црвено светло е многу попредизвикувачко ако возите 100 км на час отколку кога само што сте ставиле во втора брзина. Да се ​​знае кога да се спушти вилицата е сличен процес. Експертите истакнуваат дека полесно може да го измамите телото дека сте сити ако земате мали делови од храната. Истражувањето исто така потврди дека луѓето кои јадат на овој начин внесуваат 30 проценти помалку храна.

7. Јадете со рака што не е доминантна

Можеби е чудно на почетокот, но ако ја поместите лажицата во вашата рака што не ја користите за главни активности, веројатно ќе внесете помалку калории во вашиот оброк. Истражувањата исто така покажаа дека исто така ќе консумирате 30 проценти помалку храна ако го искористите овој трик.

8. Прашајте се дали сте навистина гладни

„Свесното јадење може да ви помогне да ги напуштите старите навики кои воопшто не ви помогнале. Затоа, кога сакате да јадете, застанете и запрашајте се дали сте навистина гладни и размислете за одговорот. Јадете свесно, со намера и внимание. Размислете за тоа како се чувствувавте кога јадевте оброк и како се чувствувате после него. Ова ќе ви олесни да знаете колку ви е доволно.

9. Вклучете ги сите сетила

Мирисот на цимет, печено пилешко или торта од јаболка … експертите нагласуваат дека употребата на сетилата е добар чекор кон свесно јадење, но и губење на вишокот килограми. Професијата на тој начин вели дека е докажано дека ќе јадете 9 проценти помалку супа ако мириса силно или дека ќе јадете 22% повеќе храна ако е на бела чинија. Затоа користете зачини и шарени чинии.

10. Пробајте јога

Се чини дека луѓето што вежбаат јога најмалку јадат, барем според студијата објавена во „Journal of the American Dietetic Association“. Според авторите на студијата, јогата учи како да се смириме во ситуации што не ни се пријатни, не им е тешко да јадат свесно. Значи, ако сè уште не сте пробале јога, можеби е време да проверите сами какви вештини можете да развиете преку оваа активност.

11. Бидете свесни за големината на порцијата

Секое домаќинство е полно со стапици, а за да бидете свесни колку јадете, доволно е да бидете свесни за големината на садот што го користите. Накратко: Полесно е да се промени средината отколку мислите, па ако, на пример, јадете од чинија за салата а не од голема чинија за месо, веројатно ќе јадете помалку без да се потпирате на моќта на умот.

loading...

Слични содржини