Италијанската влада одобри пакет помош за подрачјата погодени од поплавите

од Stefanija Kuzmanovska

Италијанската влада денеска одобри пакет помош во вредност од над две милијарди евра за областите во регионот Емилија-Ромања погодени од поплавите, во кои загинаа 14 лица.

Италијанската премиерка Џорџа Мелони рече дека пакетот вклучува мораториуми на даноците и социјалните придонеси за погодените домаќинства и компании, пренесува „Ројтерс“.

Мелони во неделата го посети поплавениот регион, по што за денеска свика итна седница на владата за да се одобрат мерките.

Слични содржини