Иванишевиќ: Западот не сака моќен човек како што е Новак

од Stefanija Kuzmanovska

Горан Иванишевиќ откри зошто Новак Ѓоковиќ трпи постојани напади од западните медиуми, но откри и бројни интересни детали од последниот Австралија опен.

Тој објасни од што најмногу се плашел за време на турнирот.

„Повторно удираат по него затоа што се потруди, тој беше единствениот што ги одбрани играчите, се обиде да подобри нешто за нив. Потоа несреќна повреда на сред турнир, тој имаше четири тешки натпревари. Ги знаеше последиците, рече дека е таму за да победи. Главата на Новак е најважна тука. Искрено, најмногу се плашев на турнирите против Милош Раониќ и Александар Зверев затоа што сè уште беше свеж. Потоа полуфиналето и финалето, и играта против најдобриот тенисер во последните три месеци – Данило Медведев. Го декласираше на свој терен, каде никогаш не загуби. Покажа дека е најдобриот играч на светот“, објасни Иванишевиќ за ХРТ.

Иванишевиќ објасни зошто западните медиуми не гледаат благонаклонето на Ѓоковиќ.

„Западот не сака толку моќен човек, кој има армија навивачи и кој се осмелува да каже што му е во главата. Тој верува во своите мисли, тој е опасен за Западот. Некако тоа започна од првото заклучување, па преку Адрија тур, не знам што всушност се случи таму особено. Тука е и несреќниот УС Опен, потоа лошото финале на Ролан Гарос и крајот на сезоната. Потоа се појави оваа приказна за фабрикување на повреда. Какво измислување на повреда? Човекот води со 2-0 во сетови и сега би измислил повреда за да го добие Тејлор Фриц. Кога некои други го прават тоа, тогаш тоа е херојски чин и се вели ‘секоја чест’. Но, тој успеа. Потроши многу енергија, му помогнавме да не се замори од овие работи. Сето тоа го разбуди, му даде дополнителна мотивација и сила, а тоа се виде на теренот“.

Тој исто така зборуваше за добриот однос што го има со најдобриот тенисер во светот.

„Менталитетот е ист, јазикот е ист, помага многу во објаснувањето, во разговорот, на терен. Понекогаш дури и не мора да кажеме ништо, доволно е да се погледнеме едни со други. Балканец може да тренира во секое време, но никој освен Балканец не може да тренира Балканец“, рече, меѓу другото Иванишевиќ.

loading...

Слични содржини