Избран нов претседател на Шри Ланка

од Stefanija Kuzmanovska

Избран е новиот претседател на Шри Ланка, а денеска во зградата на парламентот на Шри Ланка се одржа тајно гласање за избор на нов претседател на државата. Забележливи се високи безбедносни мерки.

Ранил Викремесинге (73) е избран за нов претседател на Шри Ланка со тајно гласање во парламентот на земјата.

Новиот шеф на државата ги извршуваше функцијата на премиер.

Мандатот на Викремесинг ќе трае до 2024 година, што е остатокот од мандатот на неодамнешниот претседател Готабаја Рајапакса, кој побегна од земјата и поднесе оставка, пренесува „Информер“.

Слични содржини