Избувна пожар во стан во центарот на Дебар

од Берта Китинска

Претпладнево во центарот на Дебар избувна пожар во стан на третиот кат од станбена зграда што се наоѓа на главната улица „Осми Септември“. Благодарение на брзата интервенција на дебарските пожарникари спречено е проширување на пламените јазици.

-Добивме дојава за пожарот во 10:55 часот. Во секој момент сме подготвени и за неколку минути бевме на местото. Пожарот го изгаснавме за десеттина минути. Според првичните сознанија причина за пожарот е електричен апарат – клима уред, изјави за МИА Џетан Мифтароски, командир на дебарската територијална противпожарна единица.

Предзвикана е материјална штета во станот каде и се појавил пожарот, а помала материјална штета има и на станот над опожарениот.

Слични содржини