Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Излечен најмладиот пациент на светот: Бебе старо 17 дена го победи коронавирусот и тоа без лекови (ВИДЕО)

Излечен најмладиот пациент на светот: Бебе старо 17 дена го победи коронавирусот и тоа без лекови (ВИДЕО)

Бебе старо 17 дена се опорави од новиот коронавирус во кинескиот град Вухан. Неговата мајка се заразила со опасниот вирус на крај од бременоста, пренесува Дејли Мејл.

Новороденчето е најмлад пациент кој се опоравил од коронавирус во Кина, известија државните медиуми. Бебето ја напуштила болницата во петокот, откако целосно се опоравило без помош од лекови.

Детето е префрлено во детската болница во Вухан истиот ден кога се родило. Откриено е дека има вирус набрзо потоа. Девојчето имала инфекција во респираторниот систем и помали оштетувања на миокардот, изјави доктор Зенг Лингконг.

Бидејќи нејзините симптоми не биле очигледни, лекарите одлучиле да не и даваат антибиотици и дозволиле сама да ја преброди болеста. Детето е пуштено од болница во петокот по три последователни испитувања на кои имала негативни резултати.

Доктор Зенг рекол дека бебето се опоравило од коронавирус, како и од сецевите проблеми.

loading...