Изненадување во Севилја: Шведска со дефанзива ѝ се спротивстави на Црвената фурија

Фудбалерите на Шпанија и Шведска одиграа нерешено во првото коло од групата Е на Европското првенство во фудбал, 0: 0, со кое приредија уште едно изненадување во оваа група, на натпреварот одигран во Севилја.

Избраниците на Луис Енрике беа подобри во поголемиот дел од натпреварот, ја имаа топката во свој посед, но Јане Андерсон од друга страна со многу добра тактика и дисциплинирана одбрана успеа да го спаси својот тим од пораз и со тоа да добие бод од најголемиот фаворит во група.

Иако стопроцентните можности на обете страни можат да се сметаат на прстите од едната рака, Шпанија беше многу подобра во офанзива, а Шведска во дефанзива.

Во првото полувреме Шпанија имаше добри шанси преку Олмо и Мората, но без промена на резултатот. Во вториот дел од натпреварот, Шведска ги остави сите карти во одбраната, додека Шпанија се обиде со сите сили да стигне до целта, што веројатно ќе значеше победа, но без успех.

Енрике се обиде целосно да ја смени напаѓачката линија во второто полувреме и ги стави во игра Сарабија, Алкантара, Ојарзабал и Морено, но многу дисциплинираните Швеѓани успеаја да ги неутрализираат сите напади на нивниот гол.

Морено ја имаше можеби најдобрата шанса во 90-та минута, но неговиот удар со глава од околу седум метри го одбрани шведскиот голман Олсен.

Ова беше и прв натпревар без голови на Европското првенство.

Потсетуваме, претходно во оваа група се одигра натпреварот меѓу Словачка и Полска, а Словаците славеа изненадувачки со 2:1.

Европското првенство продолжува во понеделник, на 15 јуни, со натпревари од најсилната група Ф.

Во 18:00 часот играат Унгарија и Португалија, а во 21:00 часот се среќаваат фаворитите за освојување на титулата, Франција и Германија.