Израел: Десетици илјади луѓе на улиците протестираат против судските реформи

од Radmila Tasevska

Десетици илјади Израелци протестираат пред парламентот во Ерусалим против контроверзните планови за судски реформи кои ја поделија јавноста.

Откако владата ги откри своите реформски планови, Израел ги виде некои од најмасовните демонстрации во поновата историја на земјата во последните недели.

Доколку бидат усвоени, предложените законски измени ќе ја ограничат моќта на Врховниот суд и ќе и дадат на владата поголемо влијание врз назначувањето на судиите.

Критичарите велат дека најавените промени би можеле да ја поткопаат и израелската демократија, додека израелската влада тврди дека реформите ќе ја зајакнат.

Американскиот претседател Џозеф Бајден се чинеше дека ги критикуваше предлозите во нивната сегашна форма, што е невообичаен чекор за американски лидер да изрази мислење за уставните прашања во Израел.

„Генијалноста на американската и израелската демократија е што и двете се изградени на силни институции, на независно судство“, изјави Бајден за Њујорк Тајмс.

„Градење консензус за суштински промени е навистина важно“, додаде тој.

Израелскиот претседател Исак Херцог во неделата предупреди дека земјата е на работ на уставен и социјален колапс.

Претседателот на државата ретко се вклучува во политички прашања, бидејќи треба да биде неутрална фигура во системот.

Во изминатите недели низ Израел редовно се одржуваат протести против судските реформи, на кои учествуваа десетици илјади луѓе.

Противниците на реформите тврдат дека тие ќе го политизираат судството и дека системот ќе стане зависен од авторитарна власт.

Во соопштението на владата на Бенјамин Нетанјаху се наведува дека сегашниот систем е недемократски и дека Врховниот суд може да ги поништи законите донесени од избран парламент.

Израелскиот министер за правда Јарив Лавин, кој ги откри плановите за реформи, ги обвини противниците – вклучително и јавниот обвинител и главниот судија на Врховниот суд – дека се обидуваат да „изведат државен удар“ против Нетанјаху, откако беше поднесена судска петиција за прогласување на премиерот неспособен за канцеларија.

Меѓу планираните реформи, способноста на Врховниот суд да ги поништи законите би била значително намалена.

Просто мнозинство во Кнесетот (израелскиот парламент) исто така ќе има моќ да ги поништи одлуките на Врховниот суд.

Нетанјаху вели дека реформите ќе ја вратат рамнотежата меѓу гранките на власта и ќе го спречат судството да дејствува надвор од неговата јурисдикција.

Слични содржини