Израел испрати воено засилување на границите со Либан и Газа

од Nikola Popovski

Израел ги засили силите во близина на границите со Либан и Газа во петокот по избувнувањето на насилството кое се закануваше да излезе од контрола по полициските рации оваа недела во џамијата Ал Акса во Ерусалим.

Иако изминатиот ден беа истрелани големи ракетни салва кон северен и јужен Израел, а израелската армија одговори со напади врз Либан и Газа, нема извештаи за сериозни повредени и се чини дека ниту една страна не сака да го прошири судирот.

„Во моментов никој не сака ескалација. На смиреност ќе се одговори со смиреност, во оваа фаза“, изјавил за новинарите портпаролот на израелската армија.

Многу зависи од петочните молитви во Ал-Акса во оградениот Стар град во Ерусалим, кој привлекува големи толпи и беше фокусна точка за време на исламскиот свет месец Рамазан.

Освен некои помали инциденти со фрлање остриги, полицијата констатира дека во комплексот засега е мирно.

Израелската полиција се судри со палестинските верници оваа недела, при што уапси и отстрани стотици луѓе од комплексот – во, како што се нарекува, рација за отстранување на агитаторите заробени во џамијата – и наиде на осуда од целиот арапски свет.

Ракетните напади што следеа во четвртокот беа најголеми од Либан од војната во 2006 година. Тие го прекинаа еврејскиот празник Песах и ги принудија жителите да трчаат во засолништа. На југ, пожарникарите гаснеле пожар, а полицијата ги отстранила остатоците од ракетата истрелана од Газа, која погодила куќа, пишува Ројтерс.

Во петокот рано наутро, израелската војска објави дека жителите во близина на границата со Газа повеќе не треба да престојуваат во близина на засолништа за бомби.

Адмиралот Даниел Хагари, главниот воен портпарол, рече дека дополнителни пешадиски и артилериски сили биле испратени во северните и јужните воени области за да помогнат во одбраната од „можни сценарија“.

Во Газа, улиците биле главно празни, освен некои такси и амбулантни возила. Во населбата Туфах во градот Газа, каде што палестинските власти соопштиле дека израелски воздушен напад погодил отворен терен, оштетени се некои блиски куќи и детска болница.

Слични содржини