Израел нападна утврдувања на Хамас во Газа

од desk2

Израел изврши воздушни напади на база на Хамас во Газа, јави АФП.

Операцијата е изведена откако е регистрирано пукање од Газа кон војници, соопшти Израел.

Во експлозијата, наводно, оштетена е една куќа.

Нема информации за жртви по воздушниот напад. Израел го обивнува Хамас дека е организатор на протестот во понеделник и дека тој не бил мирен, со што се правдаат за користењето огнено оружје.

Да потсетиме повеќе од 60 луѓе загинаа во демонстрациите на границата меѓу Газа и Израел.

Слични содржини