Израел се подготвува за можна војна со Иран

од Milan1

Највисоки израелски безбедносни службеници се подготвуваат за можноста за вооружен конфликт со Иран. Началникот на Генералштабот на Израел, генерал-полковник Авив Кохави, изјави дека израелската армија ги забрзува оперативните планови и подготвеноста да се справи со Иран и нуклеарната воена закана.

Израел го смета Иран за егзистенцијална закана и предупреди дека ќе дејствува со воена сила доколку е потребно за да го спречи Иран да развие нуклеарно оружје.

– Ако терористичкиот режим набави нуклеарно оружје, ние мора да дејствуваме, рече израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид во октомври.

Иран тврди дека ја развива својата нуклеарна програма само за мирољубиви цели.

Техеран се подготвува да ги продолжи нуклеарните преговори со големите сили овој месец, бидејќи договорот за ограничување на иранската нуклеарна програма од 2015 година пропадна по повлекувањето на САД три години подоцна.

– Војската продолжи да дејствува против нашите непријатели во тајни операции и мисии во текот на изминатата година, им рече Кохави на пратениците на вчерашниот состанок на парламентарната комисија за надворешни работи и одбрана.

Тој го изјави ова по серијата воздушни напади врз соседна Сирија кои му се припишуваат на Израел.

Земјата изврши стотици напади врз воени цели поврзани со Иран во Сирија во изминатата деценија, но ретко презема одговорност за таквите операции.

 

Слични содржини