Израелската армија уби палестински тинејџер за време на рација на Западниот Брег

од Vladimir Zorba
205 прегледи

Израелската армија уби 17-годишно момче за време на рација на Западниот Брег, објави во понеделникот палестинското Министерство за здравство. Младиот човек бил застрелан во главата во градот Ерихон, соопшти Министерството.

Повредени се уште шест Палестинци, од кои тројца се во критична состојба. Израелската армија соопшти дека вооружени Палестинци отвориле оган врз војници за време на операцијата за апсење на осомничени за тероризам, по што војниците возвратиле.

Вкупно 17 Палестинци се уапсени во текот на ноќта на Западниот Брег. Тензиите се високи во Израел и Палестина со месеци, бидејќи Палестинците редовно се судираат со израелската армија на Западниот Брег.

Армијата спроведува рации таму почесто откако беа пријавени серија напади. Последната смрт дојде откако 16-годишен Палестинец беше убиен за време на судирите со израелските војници во Витлеем во петокот.

Армијата соопшти дека десетина Палестинци првично почнале да фрлаат камења врз војниците. Речиси 100 Палестинци се убиени од почетокот на годината, повеќето во израелски воени операции, а други во судири или самонанесени напади.

Во нападите во истиот период загинаа 17 Израелци, Украинец и Италијанец.

Израел го освои Западниот Брег и Источен Ерусалим во 1967 година, каде што сега живеат повеќе од 600.000 израелски доселеници. Сепак, Палестинците бараат овие области да бидат независна држава Палестина со источен Ерусалим како главен град.

Слични содржини