Израелски војници убиле 10 Палестинци, 100 ранети

од Vladimir Zorba

За време на денешната акција на израелските безбедносни сили во градот Неблус на окупираниот Западен Брег, израелските војници убија 10 Палестинци, меѓу кои најмалку тројца вооружени напаѓачи и тројца цивили, а ранија над 100, потврдија медицинските претставници.

Израелската војска потврди дека ја извршила операцијата во Наблус, велејќи дека припадниците на израелските сили биле принудени да одговорат на вооружен напад за време на рацијата и обид за апсење на екстремисти осомничени за планирање на нападите, пренесe Ројтерс.

Според армиското соопштение, нема жртви меѓу припадниците на израелските сили.

Слични содржини