Ја победија само Македонија, но одат во нокаут-фазата

од Vladimir Zorba

БЛАГОДАРЕНИЕ на тоа што Шпанија ја победи Словачка со 5:0 во последното коло од групата Е на Европското, репрезентација од групата Ц исто така обезбеди пласман во нокаут-фазата.

Украина ја слави големата победа на Шпанија бидејќи ја помина групата на Еврото за прв пат во историјата.

Избраниците на Шевченко ја победија само Македонија со тесни 2:1, додека ги загубија и двата преостанати натпревари во групата, од Холандија со 2:3 и од Австрија со 0:1.

Така таа ја заврши групата на третото место. Како и да е, благодарение на фактот што четирите најдобри од шесте третопласирани репрезентации од групите се пласираат во осминафиналето на Еврото и фактот дека Шпанија убедливо ја совлада Словачка и со тоа ја испрати на дното на табелата на трето пласираните, Украина оди понатаму.

Слични содржини