Јајца, брашно, 25 евра: Како се мотивираат луѓето за вакцинација?

од Nikola Popovski

Сите граѓани на Србија постари од 16 години кои биле вакцинирани или ќе бидат вакцинирани до 30 мај ќе добијат дополнителна парична помош од 3.000 динари (околу 25 евра), објави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Кои земји сè уште се обидуваат да ги мотивираат граѓаните да се вакцинираат со подароци, ваучери или пари, а кои избраа поинаква тактика?

Една од земјите што се обидува со подароци да ги убеди граѓаните да се вакцинираат е Кина.

Најнаселената земја во светот сака да вакцинира до 40 проценти од своето население до јуни или 560 милиони луѓе. Дел од кампањата за вакцинација се постери, транспаренти и видео реклами, како и лекари, телевизиски водители и веќе вакцинирани, кои јавно апелираат до граѓаните да го сторат истото. Властите излегоа со друга финта – да ги „поткупат“ граѓаните со подароци.

После првата доза на вакцина во некои делови на Кина, се даваат подароци: јајца и брашно, ваучери за шопинг или билети за кино. Акцијата е водена од т.н. „соседски одбори“, нешто како локалните месни заедници. Во Кина, овие комитети се веќе одговорни за спроведување и контрола на политиката на Комунистичката партија на локално ниво.

Од декември досега во Кина се дадени околу 275 милиони дози. Поради малиот број нови случаи, многумина сметаат дека не е потребно да се брза со вакцинацијата. Властите затоа вршат притисок. Во некои региони дури се закануваат дека ќе ги затворат продавниците и рестораните доколку вработените не бидат вакцинирани, пишува Дојче веле.

Германците имаат поинаква тактика

Во Европа, од друга страна, владите се обидуваат да ги мотивираат граѓаните да се вакцинираат со проширување на списокот на придобивки што луѓето кои примиле една од одобрените вакцини можат да ги уживаат секој ден. Пример е Германија, каде вакцинираните граѓани би можеле да бидат изземени од одредени мерки веќе во сабота, 8 мај (доколку предлогот на Ангела Меркел биде потврден од Бундестагот).

Во предлогот се наведува дека две недели по целосната вакцинација (т.е. од примањето на втората доза, освен вакцините Џонсон и Џонсон каде што е доволна една доза), ќе се лекуваат граѓаните, како и оние кои имаат нов негативен резултат од тестот за корона, пренесува Дојче Веле.

Со доказ за вакцинација, вакцинираните луѓе не би морале да се тестираат, на пример, кога одат во фризер или во зоолошка градина, како што е сега случајот во повеќето провинции. Исто така, тие ќе бидат ослободени од тестирање или карантин кога ќе пристигнат во Германија, освен ако не доаѓаат од земји кои институтот „Роберт Кох“ ги прогласи за ризични области каде доминираат мутациите на вирусот. Правилото за максимален број лица што може да се соберат или полицискиот час нема да важи за вакцинираните лица.

Истите придобивки ќе бидат воведени за луѓето кои прележале коронавирус и кај кои поминале помеѓу четири недели и шест месеци од позитивниот резултат.

Израел и „зелени пасоши“

Слична тактика избра Израел, земја која се смета за пример за успешна вакцинација.

Баровите, рестораните, музеите и театрите веќе извесно време работат во Израел, но влезот е дозволен само со, како што го нарекуваат во Израел, зелен пасош или со вакцинален или ковид-пасош, документ издаден една недела по втората доза на вакцина.

Сега вакцинираниот Израелец може да се врати во социјалниот и културниот живот (билетите за театри и музеи се распродадени), тој не е обврзан да седи во карантин по враќањето од патувањето и е ослободен од почитување на правилата на системот за следење контактите на заразените. Ова значи дека тој не мора да оди во изолација ако бил во контакт со личност која е заразена со Ковид-19.

Сега е потребен зелен пасош при посета на хотелите, базените, спортските сали и спортските настани. За да можат децата под 16-годишна возраст, кои во моментов не се вакцинирани, да можат да ги посетуваат овие места, треба да се тестираат за коронавирус. Во исто време, вакцинацијата не ги ослободува луѓето од носење маски на јавни места и од почитување на физичката оддалеченост.

Во Србија 3.000 динари

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, неодамна рече дека сите граѓани над 16 години кои биле вакцинирани или ќе бидат вакцинирани до 30 мај ќе добијат дополнителна парична помош од 3.000 динари. Претседателот рече дека, покрај претходно укажаната помош, сите оние кои се вакцинирани и имаат над 16 години или се вакцинирани или со една или две дози и сите кои ќе бидат вакцинирани со најмалку една доза до 31 мај , ќе добијат дополнителни 3.000 динари од државата.

Вучиќ изјави дека доцна се консултирал со премиеркатаза таа одлука и дека тие одлучиле за тоа, како и дека останува да се види дали таа одлука ќе треба да ја донесе владата.

„Не можеме да донесеме негативни дискриминаторски мерки за оние кои не сакаат да примаат вакцини, иако сметам дека е неодговорно и себично да не вакцинираме некого. Затоа, размисливме како да ги наградиме луѓето кои покажаа одговорност и решивме да им дадеме дополнителна финансиска помош на луѓето кои се вакцинирани. Пресметуваме дека до крајот на мај можеме да достигнеме бројка од скоро три милиони луѓе кои биле вакцинирани со најмалку една доза, со цел да добиеме колективен имунитет“, рече Вучиќ.

Слични содржини