Актуелно
Почетна / Македонија / Јанкуловски: Олабавувањето на мерките не оди во прилог на она што го гледаме на терен

Јанкуловски: Олабавувањето на мерките не оди во прилог на она што го гледаме на терен

Бројката на заболени мислам дека не ја покажува реалната слика, но не заради недоволниот број на тестирања, туку заради огромната несоработка која здравствените власти ја имаат со лицата кои треба да се тестираат. Епидемиолозите наидуваат на секакви бариери од типот на криење на потребни податоци, давање на лажни информации, понекогаш и самите луѓе се кријат па потребно е неколку пати да се реагира за да се направи тестирањето, вели во интервју за Стандард медицинскиот техничар од Центарот за јавно здравје, Денис Јанкуловски.

Тој смета дека мерките се прерано олабавени, а за тоа докажуваат и зголемениот број на новозаразени за кои деновиве соопштуваат здравствените власти.

– Од една страна мене ми е јасно дека олабавувањето на мерките е заради економијата, односно неможноста на државата да ги помогне сите оние кои најмногу настрадаа и веројатно уште ќе страдаат, па токму затоа дојде до олабавувањето. Но реалната ситуација, онаа теренската, никако не оди во прилог на тоа, некако ми се чини дека се косеа едно со друго, смета Јанкуловски.

Во однос на вториот бран, медицинскиот техничар вели дека гледајќи како се одвива деновиве ситуацијата кај нас, него искрено го плаши дали првиот бран ќе заврши навреме, за да започне вториот.

– Она што јас го мислам и го кажувам како моја претпоставка е дека ова ќе трае, можеби и повеќе од една година, ќе мора да се научиме да живееме со вирусов кој мислам дека ќе се одомаќини, посочи тој.

Целото интервју прочитајте го на Стандард.мк

loading...