„Јанша ми кажа дека „нон-пејпер“ креирале Заев, Фајон и Пицула“, изјави Мицкоски

од Vladimir Zorba

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша во разговор со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски му открил дека тој не креирал „нон-пејпер“ за менување на границите на Балканот.

Всушност, Јанша му рекол дека таков документ креирале премиерот на државава, Зоран Заев, и европртениците Тања Фајон и Тонино Пицула.

„Јанша ми кажа дека Тања Фајон, Тонино Пицула и Заев креирале сличен таков нонпејпер кој се шири по Европа. Тој многу брзо може да стане познат на македонската јавност“, кажа Мицкоски.

loading...

Слични содржини