Јапонска сонда донесе примероци од астероид на Земјата

од Vladimir Zorba

Јапонска вселенска капсула со примероци на астероиди кои би требало да даваат податоци за потеклото на Сончевиот систем и животот на Земјата, успешно слета во оддалечениот дел од ненаселениот дел на Австралија.

Вселенското летало „Хајабуша 2“ денеска лансираше мала капсула од вселената кон Земјата со примероци собрани на површината на далечен астероид, објави АП.

Околу два часа откако капсулата влезе во атмосферата на Земјата и слета во австралиска пустина, беше пронајдена, без поголеми потешкотии, од членовите на јапонската вселенска агенција, пренесе Танјуг.

Слични содржини