Актуелно
Почетна / Магазин / Јапонски експерт за слабеење: Вежба која ги отстранува маснотиите и лечи болка! (ВИДЕО)

Јапонски експерт за слабеење: Вежба која ги отстранува маснотиите и лечи болка! (ВИДЕО)

Без физичка активност, нашето тело станува помалку мобилно и полека почнува да акумулира вишок маснотии. Јапонски експерт за слабеење открива вежба што отстранува маснотии од стомакот и лечи болка во ‘рбетот и долниот дел на грбот!

Ви претставуваме едноставна вежба, предложена од Тамајо, јапонски експерт за слабеење. Тоа е вежба за истегнување, која помага да се активираат мускулите на абдоменот и грбот, кои со затегнуваме ги зајакнуваме. Покрај тоа, оваа вежба активно делува и на внатрешната страна на бутот. Вежбата е навистина неверојатна!

Како се изведува вежбата:

Стоиме со широко раширени нозе, со стапалата нанадвор. Прстите на нозете и колената се свртени во иста насока. Свиткајте ги нозете на колената. За да одржите рамнотежа, ставете ги рацете на нив. Сега започнете со изведување на вежбата – прво наведнете се напред, свртувајќи го десното рамо налево и навнатре, при што левото рамо оди наназад.

Треба да почувствувате како се истегнуваат мускулите на бутовите, струкот и грбот. Држете ја оваа позиција 3 секунди, а потоа вратете се на почетната позиција. Повторете го истото во другата насока.

Движењата треба да се прават бавно и внимателно, чувствувајќи ја мускулната напнатост цело време. Правете да вежбата 2 пати на ден по 10 повторувања.

За сите оние кои многу седат, оваа вежба е навистина незаменлива!

loading...