„Јокиќ е како Лери Бирд на центарската позиција“

од Vladimir Zorba

Тренерот на Сан Антонио, Грег Поповиќ, ја пофали играта на Никола Јокиќ, кој блесна во победата на Нагетс над Спарс од 102:96.

Српскиот центар мечот против Сан Антонио го заврши со 32 поени, 16 скока и седум асистенции.

„Јокиќ е навистина спектакуларен играч, интересен и различен. Тој е како Лери Бирд од 213 сантиметри на центарска позиција. Одличен е во пенетрацијата, одлично ја чита играта. Неверојатен е“, изјави Поповиќ на прес-конференцијата по натпреварот.

Минатата сезона Никола Јокиќ ја доби наградата за најкорисен играч во НБА лигата.

Српскиот кошаркар со тоа стана првиот член на Денвер, како и најниско избраниот играч на Драфтот, на кој му пошло тоа од рака.

Слични содржини