Јокиќ по 0-2: Не се предавам!

од Stefanija Kuzmanovska

Никола Јокиќ одигра добро на првиот натпревар како официјално најкорисен играч во НБА, но претрпе катастрофа како тим.

Денвер загуби од Феникс со 123: 98, а Јокиќ беше најдобар поединец со 24 поени, 13 скока и шест асистенции.

Сепак, тој ја немаше вистинската поддршка од соиграчите, не можеше да игра сам против Букер, Пол и Ајтон.

„Тие не надиграа и беа многу подобар тим, беа агресивни, шутираа добро и имаа отворени играчи, имаа многу добри офанзивни скокови. Тие беа подобар тим. Би сакал да го искористиме секој шут, би работел на тоа. Морам да бидам на врвно ниво на секој натпревар, не е нешто што можам да изберам дали ќе се случи, но морам да бидам предводник на тимот“, рече Јокиќ.

Крис Пол не го фасцинираше премногу со 17 поени и 15 скока, бидејќи одамна знае за каков играч станува збор.

„Тоа го прави со години, тој е паметен играч, наоѓа играчи за лесни удари, како на тренинг. Направивме и грешки, тие добро ја прочитаа играта. Зборувавме на Ол Стар, тој навистина има кошаркарски начин на размислување и следи и извидува сè, знае сè за ривалот“, наведува Јокиќ.

Мајкл Мелоун зборуваше за тоа дека неговиот тим се предал рано на првите два натпревари, Јокиќ го најавува одговорот кога серијата ќе се пресели во Денвер.

„Мислам дека момчињата нема да се предадат. Не можете да ги спуштите рацете, ќе ги кренеме рацете, ќе ги кренеме главите. Јас не се предадов “, е пораката на Јокиќ.

Слични содржини