Јовиќ: Против Данска ќе играме како против Англија – со полн гас

од Vladimir Zorba
2,2K прегледи

Српскиот херој Лука Јовиќ призна дека неговото доцно израмнување во ремито 1-1 против Словенија е можеби неговиот омилен гол во кариерата. Тој, исто така, увери дека „орлите“ ќе бидат исто толку запалени во нивниот последен натпревар во групата на Еуро 2024 против Данска како и во нивниот пораз од Англија со 1-0.

„Мислам дека ова е мојот омилен гол бидејќи може да биде многу важен. Веќе постигнав гол во 90. минута во ремито 1-1 против Шкотска, но тогаш не се пласиравме на Европското првенство. Нема потреба да се менува ништо против Данците. Одигравме два добри натпревари против квалитетни противници. Го загубивме првиот, но заслуживме повеќе. Сега, поради неколку работи, можам да кажам дека нерешениот резултат беше најреален резултат. Словенците беа доста добри и ни беше многу тешко да се справиме со нив. Против Данска ќе играме како што игравме со Англија – со полн гас. Одлично е што постигнав таков гол, но лесно би го заменил голот за победа. Среќен сум што го обезбедивме првиот бод и што останавме во игра. И сега се насочуваме и целосно се фокусираме на Данска.

Денеска не успеавме да победиме, но барем дојдовме до реми на крајот од натпреварот. Ова реми ќе ни ги зачува шансите за излез од групата. Тоа беше многу силен натпревар со високо темпо. Очекувавме токму таква борба. Можам да им честитам на сите во тимот за она што го покажавме против силната репрезентација на Словенија. На крајот можевме и да победиме со шанси во последните 20 минути. Одиме понатаму и со нетрпение го очекуваме следниот натпревар. Ќе дадеме се од себе да забележиме успех против Данска“, прокоментира напаѓачот по денешната ждрепка.

Слични содржини