Јувентус се договори со Ди Марија, Перишиќ и Погба се следните цели

од Vladimir Zorba

Јувентус е блиску до засилување со тројца слободни играчи ова лето, пишува Газета Дело Спорт.

Првиот од нив е крилото на Пари Сен Жермен, Анхел Ди Марија, за кого различни извори во Италија и Франција денеска најавија договор со торинскиот гигант. Двете страни се договорија за договор на 1 + 1 година, со кој клубот ќе ја искористи локалната уредба за даночни намалувања при привлекување странски играчи. Платата на аргентинскиот ветеран ќе биде 7 милиони евра годишно.

Газета тврди дека Јувентус има генерален договор со уште еден играч – Иван Перишиќ од големиот конкурент Интер. За Хрватот е подготвен и двегодишен договор, но со плата од 6 милиони евра по сезона. Сепак, можно е искусниот играч повторно да потпише со „нероазурите“, како што е нивната желба, но засега му нудат пониски финансиски услови.

Поранешниот играч за врска на „бјанконерите“, Пол Погба, исто така би можел да биде доведен од Манчестер Јунајтед по завршувањето на неговиот договор на лето. Преговорите се уште се во тек, со предлог на клубот да добие 7,5 милиони евра плус бонуси за три сезони, додека посакуваниот надомест на играчот од средниот ред е 11 милиони евра. Покрај тоа, „Старата дама“ ќе мора да се бори и со конкуренцијата на ПСЖ.

Во меѓувреме, покрај разговорите со претставниците на францускиот играч за врска, Јувентус разговараше и за можноста за обновување на договорот со Матијас де Лихт. Неговиот актуелен договор е на уште две години, а најверојатно ќе биде продолжен до летото 2026 година. Со оглед на заминувањето на Џорџо Киелини, младиот дефанзивец се смета за иднината на одбраната на тимот.

Слични содржини