Јужна Кореја и ЕУ се договорија за засилена безбедносна соработка

од Stefanija Kuzmanovska
221 прегледи

Јужна Кореја и Европската унија во понеделникот се согласија да започнат стратешки дијалог меѓу нејзините највисоки дипломати за да развијат безбедносно партнерство, се вели во заедничката изјава, во услови на тензии околу руската инвазија на Украина и нуклеарните закани на Северна Кореја.

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол одржа самит во Сеул со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, на кој лидерите исто така се согласија да ја зајакнат соработката во области како што се климатските промени, здравјето и синџирите на снабдување, пренесува „Ројтерс“.

„Јужна Кореја и ЕУ се важни партнери кои ги споделуваат универзалните вредности на слободата, човековите права и владеењето на правото“, рече Јун на заедничката прес-конференција, ветувајќи продлабочување на односите.

Слични содржини