Кабинетот на Нетанјаху го потврди прекинот на огнот во појасот Газа

од Nikola Popovski

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека безбедносниот кабинет на таа земја едногласно го одобрил прекинот на огнот во појасот Газа.

Како што се наведува во соопштението, министрите се согласиле да ја прифатат иницијативата на Египет за заеднички прекин на огнот, без никакви услови, пренесува „Тајмс оф Израел“.

Дополнително ќе биде утврдено кога ќе стапи на сила примирјето.

Многу медиуми јавуваат дека примирјето ќе стапи на сила во два часот по полноќ по локално време, односно три часа по донесувањето на одлуката на безбедносниот кабинет, што за Ројтерс го потврдил официјален службеник на палестинскиот Хамас.

Одлуката на израелскиот безбедносен кабинет, со која завршува единаесетдневната воена операција во појасот Газа, беше донесена откако САД извршија силен притисок да ја запрат офанзивата, посочува АП.

Слични содржини