Каде можете да патувате во моментов: Земји кои се отворени за вакцинирани туристи

од Nikola Popovski

После Романија, Исланд, Полска, Молдавија, Сејшелите и Маурициус (Тајланд сè уште размислува за овој потег), се повеќе земји најавуваат дека ќе им дозволат на вакцинираните патници да влезат без негативен ПЦР тест или карантин. Важноста на сертификатот за вакцинација расте секој ден, и покрај бројните полемики.

Едно од најактуелните прашања е – каде и под кои услови можете да патувате?

Мадеира е подготвена да ги пречека патниците кои веќе биле целосно вакцинирани против корона. Покрај нив, добредојдени се и оние кои ја прележале инфекцијата, што се докажува со лекарско уверение. Според туристичката организација Мадеира, сертификатот за вакцинација мора да биде на англиски јазик. Исто така, мора да содржи информации како што се името на патникот, датумот на раѓање, видот на вакцината и датумот на вакцинација. Патниците кои биле позитивни на коронавирусот во период од 90 дена пред патувањето, но се опоравиле, мора да имаат лекарско уверение што го докажува тоа.

Исланд исто така најави дека ќе го укине карантинот за патниците кои биле вакцинирани. Туристичката организација на оваа земја наведува дека се изземени сите патници со важечки меѓународен сертификат за целосна вакцинација со одобрена вакцина за коронавирус.

Во моментот е можно да се патува до Сејшелите, кои се исто така отворени за вакцинирани туристи. Сите посетители се ослободени од двонеделниот карантин, доколку имаат доказ за целосна вакцинација (2 дози) најмалку две недели пред патувањето.

Без негативен ПЦР тест

Романија веќе ги ослободува патниците кои имаат докази дека биле вакцинирани против Ковид-19 (ако втората доза била примена најмалку 10 дена пред да влезат во земјата) од ПЦР тестот. Ова правило важи и за посетителите кои докажуваат дека биле заразени со вирусот корона од 14 до 90 дена пред да влезат во земјата.

Грузија исто така го олесни влезот. Вакцинираните патници можат да влезат во оваа земја без дополнителни тестови. Сите други мораат да имаат негативен тест при влез во земјата. По три дена престој, патниците мора повторно да бидат тестирани. Меѓутоа, нема карантин помеѓу овие два теста, пишува „Травел магазин“.

Естонија објави дека на патниците кои приложуваат комплетен сертификат за вакцинација ќе им биде дозволен влез во земјата без негативен ПЦР тест. Исто така, тие повеќе нема да мора да стравуваат од десетдневен карантин на лице место. Сепак, епидемиолошките мерки во земјата сè уште треба да се почитуваат, иако мерките се многу порелаксирани. Продавниците и рестораните се отворени, но со ограничен капацитет.

Од 1 април 2021 година, Кипар планира да дозволи влез на вакцинирани израелски граѓани, без карантин и негативен ПЦР тест. Израел исто така е во преговори за ваков договор со Грција. Двете земји би ги признале едни со други сертификатите за вакцинација, со што ќе се создаде еден вид патен коридор. Израел не би била првата земја што би потпишала ваков договор со Грција. Грција и Велика Британија водат разговори за „кови пасош“, кој ќе им овозможи на британските граѓани да заминат на одмор во Грција, без карантин, од почетокот на мај. Грција се очекува да преговара и со други земји.

На почетокот на февруари, шведската влада објави дека дигиталниот копиран пасош треба да биде подготвен за употреба пред авионските летови.

Веста, која сè уште не е официјално потврдена, е дека Шпанија ќе им овозможи на вакцинираните патници од одредени земји да го поминат летниот одмор во оваа земја без карантин, под услов да имаат негативен ПЦР тест.

loading...

Слични содржини