Како Бил и Мелинда Гејтс се запознаа, а потоа создадоа империја?

од Nikola Popovski

Еден од највлијателните и најбогатите луѓе во светот, основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, вечерва објави дека тој и неговата сопруга се разведуваат по 27 години брак. Бил и Мелинда се запознаа кон крајот на осумдесеттите години кога таа се приклучи на Мајкрософт. Тие имаат три деца и заедно ја водат фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

Според „Њујорк Тајмс“, нивниот развод веројатно ќе предизвика шок во светот на филантропијата, бизнисот, но и јавното здравство.

Досегашните сопружници ја основаа и фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ во 2000 година, со која управуваат скоро 50 милијарди долари и се смета за најголема приватна фондација во светот.

Понатаму, разводот го покренува прашањето за иднината на огромното богатство на Гејтс, а голем дел сè уште не е дониран на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс.

Форбс го проценува богатството на Бил Гејтс на дури 124 милијарди долари.

Бил Гејтс е роден на 28 октомври 1955 година во Сиетл, Вашингтон. Неговиот дедо по мајка, Ј. В. Максвел беше потпретседател на Народната банка, таткото Вилијам Х Гејтс бил почитуван адвокат, а мајката Мери Максвел Гејтс работеше за директорите на Првата меѓудржавна банка. Роден е како средно дете и има две сестри, Кристијан и Либи. Како тинејџер, тој бил многу срамежлив, заинтересиран за компјутери, математика и други природни науки, и покрај желбата на неговите родители да стане адвокат. Посетувал престижно приватно училиште во Сиетл, Лејксајд.

Првпат се сретнал со компјутери во клубот „Мајки“ каде што училиштето изнајмувало време на компјутерите од „Џенерал електрик“. Тој бил заинтересиран за основната програма и направи Икс-Oкс игра што ја играл на компјутер. На 13-годишна возраст, Бил Гејтс ја напишал својата прва компјутерска програма и заедно со соучениците Пол Ален, Рик Виланд и Кент Еванс, тој ѝ предложил на компанијата ЦЦЦ да пронајдат дефекти во софтверот, а за возврат тие побарале да ги користат нивните компјутери.

Ја започнале својата кариера на 14-годишна возраст со пишување програма за пресметка на плаќање на еден од најстарите повисоки програмски јазици, Кобол. Во првата година тие заработиле 20 000 долари со изработка на мерачи за сообраќај „Траф-О-Дата“, но бидејќи биле малолетни, не можеле да продолжат да работат. На училиште, го виделе талентот на Бил за програмирање, па му наредиле да создаде програма за распоред на ученици за време на часот. Тој се постави да биде во друштво на девојчиња. Средното училиште го завршил со број на поени 1.590 од 1.600, што одговара на коефициент на интелигенција 170.

Тој се запишал на Харвард, каде го запозна својот иден партнер Стив Балмер, кој стана извршен директор на Мајкрософт во 2000 година. Кога сфатил дека студирањето не е за него, го напуштил универзитетот и му се придружил на неговиот пријател Пол Ален во Ханивел. Заедно, тие основале партнерска компанија наречена Мајкрософт, која се занимавала со производство на софтвер за персонален компјутер. Тие подоцна се сретнале со Ед Робертс, претседател на МИТС, која го произведе првиот персонален компјутер. Тие развиле основен преведувач за нив, но следната година тие престанаа да соработуваат затоа што не ги добија парите за кои мислеа дека им припаѓаат.

Покрај пишувањето на програмата, Бил Гејтс работеше во Мајкрософт и за други работни места, што вклучуваше сè, од прием на нарачки до испорака. Во 1975 година, Мајкрософт стана ексклузивен агент и сопственик на 86-ДОС, оперативниот систем за дискови. Откако го прилагодиле за персонални компјутери и го нарекоа PS-DOS, тие го продале на IBM за огромна сума. Откако другите ги копираа, во 1985 година Мајкрософт создаде нова лиценца за MS DOS, го виде својот потенцијал и со тоа стана еден од најважните фактори во компјутерската индустрија. го лансираше оперативниот систем MS Windows на пазарот, чија втора верзија беше продадена во 10 милиони примероци во период од 2 години. Тој ја основал компанијата Корбис, која се занимава со дигитални слики.

Што се однесува до неговиот приватен живот, тој е во брак од 1 јануари 1994 година.

Тој и неговата сопруга Мелинда Франшн имаат три деца, ennенифер Кетрин, Рори Johnон и Фиби Адел Гејтс. Тие живеат во куќа сместена на брегот на езерото Вашингтон во Сиетл. За да се изгради биле потребни 7 години и 125 милиони долари. Во 2000 година, тие ја основаа Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, која им помага на луѓето кои страдаат од СИДА и други болести карактеристични за неразвиените земји, овозможува образование за сиромашните итн. Мајкрософт има илјадници патенти, од кои 9 се регистрирани на името на Бил Гејтс.

Што се однесува до неговиот приватен живот, тој е во брак од 1 јануари 1994 година.

Тој и неговата сопруга Мелинда Френч имаат три деца, Џенифер Кетрин, Рори Џон и Фиби Адел Гејтс. Тие живеат во куќа сместена на брегот на езерото Вашингтон во Сиетл. За да се изгради биле потребни 7 години и 125 милиони долари. Во 2000 година, тие ја основаа Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, која им помага на луѓето кои страдаат од СИДА и други болести карактеристични за неразвиените земји, овозможува образование за сиромашните итн. Мајкрософт има илјадници патенти, од кои 9 се регистрирани на името на Бил Гејтс.

Од 1995-2006 година, списанието Форбс го прогласи за најбогат човек на светот со капитал од 50 милијарди, а во 1999 година 100 милијарди долари. После тоа, неговото богатство се намали и достигна 56 милијарди долари, што го става на второто место, по мексиканскиот бизнисмен Карлос Слим, за кого се проценува дека поседува 74 милијарди долари. Списанието „Тајм“ го рангираше меѓу 100-те највлијателни луѓе на 20-от век, а неговата сопруга и тој беа прогласени за луѓе на годината во 2005 година за хуманитарната работа на нивната фондација. Кралицата Елизабета Втора му додели титула почесен витез на Орденот на британското кралство. Посебна заслуга им се дава за подобрување на здравјето и образованието во Мексико. Бил Гејтс донираше 30 милијарди долари на луѓе на кои им е потребна помош и би сакале да бидат дел од иднината што ја замислуваше.

Тој изјави дека не сака целото богатство да го остави само на своите деца, туку дека ќе даде 95% за хуманитарни цели. Тој би сакал да ги искористи своите пари за искоренување на сериозни болести како што е детската парализа, што би го сметал за негов најголем успех. Неговата сопруга е по вера католик, но се спротивстави на Ватикан, најавувајќи дека ќе донира 560 милиони долари, што ќе им обезбеди контрацепција на жените во неразвиените земји од третиот свет, со цел да се спречи несаканата бременост. Инвестираа 750 милиони долари во вакцини против маларија и 2,2 милијарди долари во борбата против СИДА-та. Тие донираа над милијарда долари на колеџи и над 210 милиони за уредување на јавните училишта. Тие исто така се трудат да ја подигнат свеста кај повеќето свои богати пријатели за да можат со своите донации да го олеснат нечиј живот.

Бидејќи успехот никаде го нема, многумина во овие постапки гледаат само намера на Бил Гејтс и другите милијардери да избегнуваат плаќање данок. Некои оценија дека начинот на работење на Мајкрософт е премногу агресивен и дека ја саботира конкуренцијата на секој можен начин. Во 1998 година, судот ја обвини компанијата за кршење на законот, а Бил Гејтс беше прогласен за тиранин и монополист. Ова е поддржано од жестоки дискусии на состаноци со директори и менаџери кои, според него, не завршиле добра работа. Во јавноста, тој секогаш се обидуваше да создаде добар имиџ за себе и за неговата компанија, во која првично се наоѓаше еден млад бунтовник, потоа лидер на огромна корпорација и голем филантроп. Тој беше свесен дека не е совршен и дека не може да се справи со сè, но се фокусираше на она што го интересираше.

И покрај тоа што е визионер, Бил Гејтс не можеше да ја предвиди важноста на интернетот, поради што мораше да вложи многу пари за да ја поправи грешката. Неговиот најголем конкурент, Стив Џобс го сметаше за генијалец. Му напишал писмо што Стив го чувал, се додека не почина. На 31 година заработи милијарда долари, а својот 40-ти роденден го прослави како најбогат човек на светот.

Слични содржини