Како да влезете во форма до летото и да изгубите тежина без јо-јо ефект? Ќе ве изненади колку е едноставно!

од Vladimir Zorba

Вишокот масно ткиво најчесто се акумулира во стомакот, што се нарекува т.н. тип на јаболко. Кај некои луѓе, масното ткиво се зачувува повеќе во бутовите и колковите, кои се нарекуваат „тип круша“.

Вишокот на масно ткиво во телото е резултат на долгорочна енергетска нерамнотежа или внесување на повеќе енергија (калории) со текот на времето преку храната во споредба со она што го трошиме.

Соодветно на тоа, за да го намалиме, мора да го намалиме внесот на калории и / или да ги зголемиме движењето и физичката активност.

Нутриционистот Андреа Биланџија нуди совети како да добиете рамен стомак.

ГОЛЕМ ЗДРАВСТВЕН РИЗИК

Масното ткиво кое се наоѓа во абдоминалниот дел, односно на стомакот, носи голем ризик за здравјето, па затоа, ако кај жените половината надминува 88 см, или кај мажите 102 см, прашањето за естетика завршува тука и започнува прашањето за здравјето. Во телото разликуваме поткожно масно ткиво и т.н. висцерално масно ткиво или маснотија што се наоѓа во внатрешниот дел на стомакот, поточно околу виталните органи како што е црниот дроб.

Колку е поголем процентот на маснотии во внатрешниот дел или на стомакот, толку е поголем ризикот од развој на хронични болести како што се хипертензија, дијабетес, кардиоваскуларни болести и слично. Се проценува дека зголемената телесна тежина, како и зголемената телесна маст е поврзана со над 50 здравствени компликации. Со намалување на само 5-10% од почетната тежина, во голема мера го намалувате тој ризик.

ЛЕСНО НАМАЛУВАЊЕ НА ВНЕС НА КАЛОРИИ

За да ги намалиме маснотиите во стомакот, треба да ги следиме упатствата за слабеење. Како по правило, не е можно да се изгубат маснотии само од еден дел од телото. Масните наслаги одат паралелно од сите делови на телото, а тоа се постигнува со мало намалување на внесот на калории со зголемување на физичката активност.

Намалувајќи 500 калории на ден од она што досега консумирате, постигнуваме загуба од приближно 0,5 килограми неделно, што се смета за идеална загуба. Внесуваме приближно 500 калории преку 100 гр чоколадо, 1 литар газиран пијалок, 2 палачинки со средна големина со намаз од чоколадо, 200 гр пица, 100 гр чипс, 180 гр пржени компири, 80 гр пржени кикирики, 2 големи парчиња крем торта, итн.

5 работи што сè уште треба да ги знаете:

* Диететските влакна ќе помогнат во излачувањето на вишокот маснотии што се насобрале во абдоминалната област.

* Протеините ги штитат мускулите од распаѓање и со тоа ни овозможуваат да не ја губиме мускулната маса додека губиме тежина, туку да се фокусираме на губење на маснотиите.

* Ограничете го внесот на јаглени хидрати, особено рафинираните.

* Храната богата со калиум помага и во исфрлањето на вишокот вода од организмот.

* За рамен стомак, незаситените масти кои се наоѓаат во храна од растително потекло се исто така исклучително важни.

Слични содржини