Како лажните вести за купувањето на Bugatti од сопругата на Зеленски се најдоа на самиот врв на пребарувањата на Google?

од Vladimir Zorba
63 прегледи

Лажна приказна дека сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Олена Зеленска, го купила најновото Bugatti со пари од американска помош брзо се рашири низ Интернет. Потекнувајќи од францускиот сајт Vérité Cachée, лажните вести брзо станаа популарни на платформата X и се појавија на врвот на резултатите од пребарувањето на Google.

Споменатиот Vérité Cachée на 1 јули објави дека Олена Зеленска станала првата сопственичка на сосема нов Bugatti Tourbillon, тврдејќи дека таа го нарачала суперавтомобилот вреден 4,8 милиони долари по приватно разгледување во Париз. Написот содржи лажно видео на наводен вработен во застапништвото на Bugatti.

Истражувачите од фирмата за сајбер безбедност Recorded Future открија дека Vérité Cachee е дел од мрежата веројатно поврзана со руската влада која шири дезинформации користејќи вештачка интелигенција. Сајтовите како Great British Geopolitics и The Boston Times создаваат и манипулираат со содржина користејќи вештачка интелигенција, објавувајќи илјадници написи од лажни новинари.

Многу руски медиуми во сопственост на Кремљ ја цитираа Verité Cachee и опширно ја покриваа приказната за Bugatti на 2 јули. Проруските Телеграм канали и мрежата на бот-сметки на платформата X дополнително ја промовираа приказната, како што забележал корисникот на платформата X – @Antibot4Navalny.

Најавата од Bugatti, Google и Microsoft немаше коментар

И покрај тоа што Bugatti официјално излезе и ја разоткри приказната како измама, таа продолжи да се шири на платформата X, поттикната од Џексон Хинкл, проруски трол со 2,6 милиони следбеници, кој тврдеше дека автомобилот е платен со долари од американските даночни обврзници, известува WIred.

Веб-страниците на англиски јазик ја презедоа приказната, цитирајќи ги објавите на социјалните мрежи и оригиналниот напис на Vérité Cachée. Пребарувањето на Google за „Zelensky Bugatti“ доведе до врска на MSN до повторно објавена статија од Al Bawaba, агрегатор на вести од Блискиот Исток, цитирајќи повеќе корисници на социјалните мрежи и гласини.

Брзото ширење од сомнителната веб-страна до жешка тема ја нагласува леснотијата со која дезинформациите ја поткопуваат довербата во информациите на Интернет. Google и Microsoft сè уште не одговориле на барањата на Wired за коментар

Употребата на вештачка интелигенција во кампањи за дезинформација ја нагризува довербата на јавноста во медиумите и институциите и им овозможува на злонамерните актери да ги искористат ранливостите во информацискиот екосистем за да шират лажни наративи по многу поевтина и побрза цена од порано, вели Мекензи Садеги, уредник за вештачка интелигенција и странско влијание на NewsGuard.

Истрагата води до еден човек

Истрагите на Recorded Future, Clemson University, NewsGuard и BBC ја поврзуваат Verité Cachee со Џон Марк Дуган, поранешен американски маринец кој сега живее во Москва. Дуган работи со руски тинк-тенкови и се појавува на руската државна телевизија.

Во 2016 година, операција за дезинформација како оваа веројатно ќе бараше армија компјутерски тролови. Денес, благодарение на генеративната вештачка интелигенција, се чини дека голем дел од ова го прави првенствено еден поединец, вели Садеги.

NewsGuard идентификуваше 170 веб-страници за кои се верува дека се дел од кампањата за дезинформација на Дуган. Иако приказната на Bugatti не покажува знаци на содржина манипулирана со вештачка интелигенција, другите објави на Vérité Cachée прегледани од Wired имаа видливи прашања за вештачка интелигенција, покажувајќи јасна манипулација.

Бидејќи платформите стануваат се помалку одговорни за модерирање на дезинформации, никогаш не било полесно да се заведат луѓето на интернет. Ова направи дезинформациите да изгледаат поверодостојни, што му отежнува на просечниот човек да ја разликува вистината од лагата, забележува Садеги.

Слични содржини